09112252400

املاک ویلا گامی هوشمند در دنیای املاک

انواع سند ملکی

آشنایی با انواع سند ملکی، پیش‌نیاز یک معامله بی‌خطر

سند ملکی انواع مختلفی دارد، که اگر با آن‌ها و موارد حقوقی آن آشنا نباشید، ممکن است سرتان کلاه برود و به مشکل بخورید. انواع سند ملکی چیست و چه کاربردی دارد؟
امروزه بسیاری از دعواها و اختلافاتی که در دور و اطراف خود می‌شنویم، مربوط به شکایاتی است که مربوط به سند ملک و خانه است. در خرید و فروش ملک، یکی از موضوعاتی که اهمیت بسیاری دارد، آشنایی کامل با انواع سند و سازوکار سند است. وقتی وارد معامله‌ای می‌شوید، درمورد نوع سند و اعتبار آن تحقیق کنید و و بعد از آگاهی و اطلاعات کامل، پای سند را امضا کنید.
یکی از انواع سندهایی که بسیار مهم است، سند ملکی است که انواع مختلفی دارد. در این مقاله سعی داریم به توضیح انواع سند ملکی، ویژگی‌های آن و تفاوت آن‌ها با هم بپردازیم. قبل از آن بیایید با تعریف سند آشنا شویم.

خرید آپارتمان در آمل

سند چیست؟

به هر نوشته مکتوبی که در مقام دعوا یا دفاع از دعوا بتوان به آن استناد کرد، سند گفته می‌شود. سند را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: سند عادی، سند رسمی مطابق قانون مدنی، اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک، دفاتر اسناد رسمی یا در نزد سایر مامورین رسمی، در حدود صلاحیت آن‌ها و بر طبق مقررات قانونی تنظیم شده باشند، رسمی است. بنابراین، در صورتی که سند با دخالت مامور رسمیِ صلاحیت‌دار و در محدوده قوانین و مقررات تنظیم شده باشد، سند رسمی محسوب می شود. این اسناد سه دسته هستند:

1- اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک تنظیم شده است، مانند سند مالکیت، صورت‌مجلس تفکیکی، صورت‌مجلس تحدید حدود و سایر نوشته‌هایی که درحدود وظایف مامورین ثبت تنظیم می‌شود.
2- اسنادی که در دفاتر اسناد رسمی ثبت می‌شوند، مانند اسناد انتقال قطعی، وکالت، صلح، اجاره، مشارکت، تعهد، اقرار، رضایت، وصیت، وقف، وثیقه، سند ازدواج، طلاق و غیره .
3- اسنادی که نزد سایر مامورین رسمی دولت در حدود صلاحیت آنان تنظیم شده است، مانند شناسنامه، گذرنامه و گواهینامه رانندگی کلیه اسنادی که در اداره ثبت اسناد تنظیم نشده و یا در دفاتر اسناد رسمی به ثبت نرسیده است و یا اینکه در نزد سایر مامورین رسمی دولت در حدود صلاحیت آنان تنظیم نشده‌اند، اسناد عادی محسوب می شوند. همچنین اسنادی که به وسیله مامورین رسمی تنظیم اسناد تهیه می‌شوند، ولی مامور، صلاحیت تنظیم آن را نداشته و یا مقررات قانونی در تنظیم آن رعایت نشده است، سند عادی به حساب می‌آید.
یکی از تفاوت‌های مهم سند عادی و سند رسمی این است که همواره می‌توان نسبت به اسناد عادی ادعای انکار و تردید کرد؛ اما در مورد اسناد رسمی چنین امری امکان‌پذیر نیست. سند رسمی این امتیاز را دارد که چون توسط ماموران رسمی و با تشریفات ویژه به ثبت می‌رسد‌، از اعتبار و قدرت بالاتر برخوردار است.

سند ملکی چیست؟

سند ملکی توافق‌نامه‌ای برای خرید و فروش خانه است که اموال و شرایط توافق شده میان خریدار و فروشنده از جمله مشخصات ملک و مال، تصویر نقشه، ملاحظات حقوقی ملک و محدودیت‌های نقل و انتقالات، با جزئیات در آن نوشته می‌شود.
بر اساس تعریف سند، این سند هم باید در اداره ثبت اسناد و یا دفترخانه اسناد رسمی و یا مامورینی که طبق مقررات صلاحیت دارند، تنظیم شوند.

همانطور که گفته شد، سند ملکی، سندی است که راجع به املاک و مختصات آن می باشد. این اسناد برحسب ویژگی های ملک و سند به اقسام زیر تقسیم می شوند:

سند شش‌ دانگ

ناگفته پیداست واژه شش دانگ به مالکیت تمام و کمال اشاره دارد، به عبارتی زمانی که نام سند شش دانگ مطرح می‌شود، مقصود سندی است که تماما به نام یک شخص می‌باشد و فرد دیگری در مالکیت آن ملک، شریک نیست.
از معتبرترین سند ملکی، سند شش دانگ است که در میان همگان به رسمیت شناخته می‌شود و در تمام مراکز دارای اعتبار است. پیش‌تر در خصوص سند شش دانگ و علت این نام‌گذاری صحبت کرده‌ایم، بار دیگر تأکید می‌کنیم واژه شش دانگ به معنای شش جهت است و این گونه برداشت می‌شود که تمام جهات یک ملک از شمال و جنوب تا غرب و شرق و بالا و پایین ملک را در بر می‌گیرد و فرد دیگری در این ملک سهم و نقشی ندارد.
اضافه میکنیم که دو واژه بالا و پایین، طبقات بالایی و زیر زمین ملک را نشانه می‌گیرند و مقصود از این دو کلمه فضای بالا و پایین ملک است.

سند عرصه و اعیان

سند مربوط به زمینی که آپارتمان در آن ساخته شده است بعنوان سند عرصه شناخته میشود. و به سندی که متعلق به واحدهای احداث شده در زمین است سند اعیان گفته میشود. به همین دلیل اغلب واحدهای آپارتمانی که در کلان شهرها مشاهده میشوند دارای سندی هستند که سند عرصه و اعیان نام دارد.
میزان سهم هر یک از مالکین واحدها برای عرصه، بستگی به اندازه و متراژ اعیان آنها دارد. این موضوع در مواقع انحصار وراثت یا ساخت مجدد عرصه اهمیت پیدا میکند. که با مراجعه به شهرداری میتوان سهم هرکس از عرصه را مشخص کرد.

خرید آپارتمان در آمل

سند بنچاق

در گذشته که نظام مدیریتی اسناد مثل امروز نبود و اسناد به صورت یکپارچه و الکترونیک در دسترس نبودن، مردم برای توافق با هم قراردادهایی رو به صورت مکتوب مینوشتن.
بعد اون قرارداد رو نزد علما و یا افراد معروف و سرشناسی میبردن که اکثر مردم اون‌ها رو قبول داشتن تا قرارداد رو تایید کنن.
وقتی این افراد قرارداد یا سند رو امضا و مهر میزدن، همه‌ی مردم اون سند رو قبول داشتن. به این نوع قراردادها یا اسناد، اسناد بنچاق میگن که امروزه دیگه کارایی نداره اما اعتبارشون بعد از تایید توسط مراجع قانونی پذیرفته میشه.

سند منگوله‌دار

منظور سندهای مالکیت دفترچه‌ای است که با یک نخ و تکه‌ای سرب تهیه می‌شوند. چنین سندی به واسطه همین تکه سرب پلمپ شده، اعتبار و صحتش تأیید می‌شود و این اطمینان را می‌دهد که آن‌چه در دست است یک سند ملکی مطمئن و معتبر می‌باشد.

سند تک برگ

سند های تک برگ، در مقابل سند های چند برگی به کار می روند. در قدیم سند املاک به صورت چند برگ و دست نویس بودند ولی امروزه اسناد ملکی به صورت تک برگی و کامپیوتری تهیه می شوند و نه دست نویس.
تفاوت دیگر اینست که سند تک برگی، در صورت فروش ملک باطل می شود و سند جدیدی برای مالک جدید صادر می شود.

سند رهنی

سند رهنی سندی است که توسط بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری برای تضمین پرداخت اقساط کسی که وام می‌گیرد، در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می‌شود. به عنوان مثال شخصی که وام می‌گیرد در قبال آن مبلغی که از بانک دریافت کرده است، سند ملک خود را وثیقه بانک قرار می‎دهد و اگر اقساط تمام شود می‌تواند سند خود را خارج کند و در غیر این صورت، بانک می‌تواند ملک فرد را تصرف کند.

سند مشاع

سند مشاع یکی از انواع سند رسمی در ایران است. واژه‌ی مشاع در اصل به معنای شریک بودن است و برای سند زمانی استفاده می‌شود که یک ملک، چند مالک داشته باشد. یا در تعریفی دیگر سند مشاع به سند ملکی گفته می‌شود که بین چند شریک تقسیم شده است.
در نتیحه در سندهای مشاع هر یک از شرکاء بخشی از یک ملک را صاحب هستند و هر یک سند رسمی در اختیار دارند. در واقع ملک مشاع ملکی است که همه‌ی مالکان در تمامیت آن ملک با هم شریک هستند.

سند قولنامه‌ای

این سند ، عادی محسوب می شود بنابراین توسط اداره ثبت اسناد یا دفاتر اسناد رسمی تنظیم نشده و رسمی نمی باشد .
سند قولنامه ای ، نوشته ای است که با توافق طرفین معامله ، توسط مشاور املاک و مدیریت املاک نوشته و تنظیم می شود و باید توسط فردی معتبر به امضا برسد تا به مشکل حقوقی بر نخورد . این نوع اسناد همان مبایعه نامه ها و قرارداد هایی میباشند که باید به امضاء دو شاهد برسد تا از اعتبار کافی برخوردار باشند.
این اسناد نسبت به اسناد رسمی و تک برگ ، دارای اعتبار کمی هستند . بنابراین در هنگام خرید ملک قولنامه ای باید بسیار دقت کرد . حتما قبل از معامله از شهرداری استعلام وضعیت ملک را بگیرید .

سند وقفی

سند وقفی ، متعلق به ملکی است که صاحب زمین یا ملک ، آن را وقف کرده است . اداره ی اوقاف ، این املاک را به صورت اقساط 99 ساله واگذار می کنند و سالیانه مبلغی را به عنوان اجاره بها دریافت می کنند .
اسناد وقفی ، شامل اختیار تام نمی شوند و خرید و فروش املاک وقفی ، بدون هماهنگی و اجازه ی اداره اوقاف ، ممنوع بوده و تخلف محسوب می شود البته یک نکته حائز اهمیت هست که وقف خاص باشد یا عام.

سند ورثه‌ای

یکی دیگر از انواع سند، سند ورثه ای است که بعد از فوت مالک به کسانی که وراث این ملک محسوب می شوند، می رسد.

خرید آپارتمان در آمل

سند تفکیکی

همان‌طور که از کلمه‌ی تفکیک هم پیدا است این سند معمولا بر ملکی دلالت دارد که بین چند نفر تقسیم شده است و قسمت‌های تقسیم شده هرکدام در قالب یک سند از هم تفکیک شده‌اند.

سند مفروز

اصطلاح مفروز در برابر مشاع زمانی به کار می‌رود که از نظر مقررات ثبتی، قصد جداکردن یک قسمت از سهم مالکیت یکی از شرکا از سهم سایر شرکا در ملک معین مطرح باشد. یعنی اگر چند نفر هر کدام مقدار مشاعی از ملک را مالک باشند و بخواهند سهم خود را جدا کنند تا به طور مستقل از ملک خود بهره برداری کنند، باید آن ملک به نسبت سهم مشاعی مالکان میان آنان افراز شود.
گفتیم که منظور از مشاع، ملکی است که میان چند نفر مشترک باشد. منظور از مفروز ملکی است که بعد از اشاعه به صورت چند سهم جداگانه درآمده و میان شرکا تقسیم شود.

سند وکالتی

سند وکالتی به سندی می‌گویند که به نام شخص یا اشخاص دیگری به عنوان وکیل فروشنده‌ی اصلی تنظیم شده باشد. گاهی اوقات ممکن است به هر دلیلی از جمله بیماری، فوت و… یک یا چند نفر از سوی یک نفر وکالت داشته باشند. در این صورت باید وکالت آن‌ها به صورت رسمی و محضری ثبت شده باشد تا برای دیگران نیز از اعتبار لازم برخوردار باشد.

سند المثنی

ممکن است به دلایل مختلفی اعم از دزدی، آتش سوزی، سیل و دیگر بلایای طبیعی و غیر طبیعی شما سند ملکی خود را از دست دهید؛ خبر خوب این است که شما میتوانید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز، درخواست سند رسمی المثنی دهید.

سند شورایی

سند شورایی در واقع سند مالکیت عادی است که شورای محلی باید آن را مهر کند. باید بگوییم که این سند چندان اعتبار ندارد. بنابراین توجه کنید که برای اینکه آن را به یک سند رسمی تبدیل کنید، باید مراحل زیادی را در اداره ثبت اسناد پشت سر بگذارید تا سند معتبری شود.

سند معارض

سند معارض یک سند اختلافی می باشد و باید دادگاه در خصوص آن تعیین تکلیف نماید. هنگامی که یک ملک دو یا چند سند داشته باشد که مندرجات هرکدام با دیگری در تعارض باشد برای مثال: مالکیت آن به نام اشخاص مختلف باشد در اینجا دادگاه پس از بررسیف یکی از اسناد را معتبر و ما بقی را باطل می نماید.

سند صد و چهل‌ و هفتی

سند مالکیتی که اشخاص با دادن قولنامه های خود از اداره ثبت تقاضای صدور سند مالکیت بنام خویش کرده اند.

سند مجعول

سندی که به شکل مادی یا معنوی جعل شده باشد

گروه املاک ویلا با سال ها تجربه در املاک در خدمت هموطنان عزیز میباشد برای مشاوره و خرید با املاک ویلا در تماس باشد.

املاک ویلا

مطالب پر بازدید

اموال منقول و غیرمنقول چیست
اصطلاحات املاک

اموال منقول و غیر منقول

اموال منقول به دارایی‌هایی اطلاق می‌شود که در طول زمان قابل حمل و جابجایی هستند، به عنوان مثال: خودرو، موتورسیکلت، سکه، جواهرات، ماشین‌آلات، کالاهای مصرفی

اطلاعات بیشتر
نکات مهم خرید ملک
اصطلاحات املاک

نکات مهم خرید ملک

نکات مهم خرید ملک خرید ملک یکی از مهمترین و پر هزینه‌ترین تصمیماتی است که ممکن است در زندگی یک فرد بگیرد. به همین دلیل،

اطلاعات بیشتر
ملک وقفی
اصطلاحات املاک

ملک اوقافی

ملک اوقافی ملک های اوقافی به ملکی گفته می‌شود که متعلق به وقف است. وقف به معنای اختصاص دادن یک مال به عنوان صدقه به

اطلاعات بیشتر