09112252400

املاک ویلا گامی هوشمند در دنیای املاک

پایان کار

یکی از گواهی‌های مهم ساختمان است که از طرف شهرداری برای ملکی که ساخت‌ و ساز آن به اتمام رسیده، صادر می‌شود. اگر ملکی این گواهی را نداشته باشد، امکان ثبت سند ندارد. بنابراین به عنوان مشاور املاک لازم است با این گواهی آشنا باشید.

املاک ویلا

مدارک لازم جهت اخذ گواهی پایان کار ساختمان

۱- اصل و کپی سند مالکیت
۲- اصل و کپی شناسنامه وکارت ملی
۳- درصورت فوت مالک اصل و کپی انحصار وراثت و کپی مدارک شناسایی ورثه
۴- اصل و کپی فیش عوارض نوسازی سالیانه
۵- اصل و کپی فیش آب، برق، گاز، تلفن
۶- ارائه کارت سازه، برگه اتمام عملیات ساختمانی و کلیه گزارشات مرحله‌ای و همچنین تادییه استاندارد برای آسانسور در ساختمان‌های نوساز
۷- اصل و کپی پروانه ساختمانی
۸- نقشه معماری ملک دارایی مهر شهرداری منطقه به همراه CD

کاربرد پایانکار ساختمان و اهمیت آن چیست؟

همانطور که بیان شد مرجع صادر کننده گواهی پایانکار شهرداری محل وقوع ملک است که پس از طی پروسه اداری مشخصی به شخص متقاضی یا ذینفع داده می شود. اما باید ببینیم اهمیت این گواهی در چیست که برای بدست آوردن ان گاهی مالکین مجبور به پرداخت جریمه های زیادی در کمیسیون ماده 100 شهرداری خواهند شد. در ادامه به چند مورد از امور کاربردی پایان کار ساختمان و اهمیت آن میپردازیم:
مرجع و مبنای اصلی ادارات ثبت محل وقوع ملک در تنظیم صورتمجلس تفکیکی ساختمان های مسکونی ( مجتمع آپارتمانی ) در واقه همین پایانکار صادره از شهرداری می باشد که تمامی مشخصات آپارتمانها پارکینگ ها و انباریه ا و سایر مشاعات و مشترکات و … بر اساس همین گواهی تنظیم میکند که در نهایت منجر به تنظیم تقسیم نامه به استناد صورتمجلس تفکیکی در دفترخانه و صدور سند مالکیت تک برگی برای هر پلاک ثبتی توسط اداره ثبت می شود.
پس همانطور که بیان شد مبنای تمام اتفاقات تا صدور سند مالکیت بر اساس همین گواهی پایان کار می باشد.
یکی از مدارک مورد نیاز دفاتر اسناد رسمی در هنگام تنظیم اسناد قطعی املاک همین پایانکار می باشد که دفاتر طبق قانون موظف به اخذ پایان کار معتبر می باشند.

مدارک مورد نیاز جهت طرح دادخواست الزام به اخذ پایانکار ساختمان

با توجه به مواردی که مطرح شد طرح دادخواست حقوقی در مرحله اول ، نیازمند ثبت نام در سامانه ابلاغ الکترونیکی ثنا بوده ثبت نام در این سامانه با حضور در دفاتر خدمات قضایی الزامی میسر می باشد .
در صورتی که بخواهید موضوع را وکیل دادگستری ارجاع دهید، همراه داشتن مبایعه نامه، قرارداد مشارکت در ساخت و هرگونه توافق نامه ای که در آن تعهدات سازنده به اخذ پایان کار را ذکر کرده باشد،ضروری است به همراه کارت ملی و اوراق شناسایی معتبر .
دقت داشته باشید در صورتی که تمایلی به بهره مندی از خدمات قضایی وکیل پایه یک دادگستری نداشته باشید حتما از مشاوره حقوقی فردی متخصص استفاده نمایید چرا که همانطور که اشاره شد نمونه قرارداد های پیش فروش جملگی دارای شرط داوری بوده و اساساً قانون پیش فروش آپارتمانها نیز شرط داوری را در رسیدگی و حل اختلاف الزامی میداند .
هزینه دادرسی مربوط به الزام به اخذ پایانکار ، هزینه دادخواست غیر مالی بوده هرچند برخی آنرا مشمول هزینه های دادرسی اموال غیر منقول و نیازمند محاسبه قیمت منطقه ای ملک میدانند لیکن سامانه ثبت دادخواست هزینه آنرا بصورت خواسته ای غیر مالی محاسبه می نماید .

املاک ویلا

گرفتن پایان کار چقدر طول میکشد؟

از اواخر سال ۱۳۹۶ اخذ پایان کار منوط به ارائه گواهینامه واکنش در برابر آتش برای نمای ساختمان است. این اقدام در راستای اجرای بخشنامه صادره از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه صورت می گیرد. بر این اساس دستگاه های اجرایی، مهندسان مشاور و پیمانکاران، باید مصالحی را در پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار دهند که دارای تاییدیه از سازمان ملی استاندارد ایران و یا گواهینامه های فنی طبقه بندی واکنش در برابر آتش از مراجع ذیصلاح باشند.
با توجه به این بخشنامه سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداری موظف است تا استفاده از مصالح نمای قابل اشتعال در پروژه های ساختمانی و صدور پروانه و پایان کار را منوط به اخذ گواهینامه فنی از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نماید که دفتر حقوقی رضا عبدالمحمد پایان کار شهرداری را در مدت کوتاه میگیرد

تعیین تخلف یا عدم تخلف

بعد از اینکه مدارک پایان کار ساختمان را ارائه کردید، باید منتظر نظر کارشناس باشید. اگر ملک خلافی نداشته باشد، کار زیادی باقی نمی‌ماند.
در این مرحله، ملک به قسمت محاسبات می‌رود که این قسمت شامل ارائه رسید عوارض، گزارش ناظر در مرحله اتمام و برگ اتمام بناست. برگ اتمام بنا شامل پیش‌نویس پایان کار ساختمان و تأیید رئیس بازرسی است.
اما اگر ملک دارای تخلف ساختمانی باشد، در کمیسیون داخلی و در کمیسیون ماده 100 بررسی می‌شود. در این زمان، از مالک با درخواست کتبی می‌خواهند که ظرف 10 روز در این باره توضیح دهد و سپس درباره آن تصمیم می‌گیرند.

اهمیت پایان کار ساختمان برای سند زدن

وقتی خونه ای ساخته میشه حالا چه برای استفاده شخصی چه برای فروش، باید برای ملک پایانکار گرفته بشه تا مالک بتونه واحدهارو به نام خودش یا مالکین جدید سند بزنه. در واقع بدون پایانکار مالکیت فرد هم زیر سواله و قانونا نمیتونه به دیگران ملک رو بفروشه. که در این حالت معمولا واحد هایی که خلافی دارند و پایانکار ندارند به اجبار واحد هارو به صورت وکالتی با قیمت خیلی پایین تر از عرف منطقه میفروشن که ریسک زیادی هم برای خریدار به دنبال داره.

املاک ویلا

چرا اخذ گواهی پایان کار مهم است؟

همان طور که در مقدمه گفته شد، گواهی پایان کار ساختمان در انتهای عملیات ساخت و ساز صادر می شود. بنابراین هنگامی که ساختمانی دارای گواهی پایان کار باشد، مفهوم آن این است که:
ملک ساخته شده فاقد تخلف ساختمانی بوده و مطابق با معیارهای فنی و مهندسی مورد تأیید شهرداری احداث شده است.
می‌توان برای این ملک صورت مجلس تفکیکی تنظیم کرد. با دریافت گواهی پایان کار ساختمان، امکان تنظیم صورت مجلس تفکیکی از طرف اداره ثبت اسناد و املاک فراهم می‌شود. پس از صدور صورت مجلس تفکیکی می توان برای هر یک از واحدهای موجود در ساختمان، سند مالکیت مجزا صادر کرد.
امکان صدور سند برای ساختمان فراهم است. در واقع هنگامی که گواهی پایان کار ساختمان صادر شود، می‌توانید برای دریافت سند اقدام کنید. باید بدانید تا زمانی که سند را در اختیار نداشته باشید امکان فروش آن ملک برای شما وجود ندارد. بنابراین تا زمانی که ساختمان گواهی پایان کار نداشته باشد، امکان انتقال رسمی سند از طریق دفترهای اسناد رسمی مهیا نیست.
در صورتی که مالک ساختمان بخواهد قبل از گرفتن پایان کار ساختمان برخی واحدها را پیش فروش کند، قرارداد مربوط به این واحدها باید در دفتر اسناد رسمی تنظیم شده و منعقد شود. در این قرارداد، فروشنده باید متعهد شود که در زمان مقرر گواهی پایان کار را دریافت کند. همچنین در این قرارداد تاریخ دقیق حضور طرفین در دفتر اسناد برای انتقال سند ذکر می‌گردد، که مسلماً فروشنده باید در آن تاریخ گواهی پایان کار را همراه داشته باشد، چرا که بدون آن امکان انتقال سند وجود ندارد.
در صورتی که ملک دارای تخلفات قانونی باشد، پرونده مربوط به آن به کمیسیون ماده 100 ارجاع می‌شود. در صورتی که در این کمیسیون رأی به پرداخت جریمه نقدی داده شود، مالک موظف است جریمه را پرداخت کند و پس از انجام این کار، گواهی پایان کار ساختمان صادر می‌شود.

املاک ویلا