09112252400

املاک ویلا گامی هوشمند در دنیای املاک

خانه کلید نخورده

احتمالاً در برخی از آگهی‌ها واژه “کلید” را دیده باشید. یکی از اصطلاحات رایجی که در زمان خرید خانه به آن برمی‌خورید، کلید یا خانه کلید نخورده است. به واحدهای نوسازی که به تازگی ساخته شده و کسی تا به حال در آن سکونت نداشته است، خانه کلید نخورده می‌گویند.

خرید آپارتمان در آمل

واحدهایی که در مرحله آماده تحویل به بازار فروش عرضه می‌شوند، اما خریداری نمی‌شوند و به همین خاطر مدت زمانی را با وجود نوساز بودن خالی از سکنه باقی می‌مانند به اصطلاح واحد «کلید نخورده» یا «صفر» می‌گویند. اما نکته قابل توجه درباره این مساله حاکی از این است که چرا برخی از واحدهای نوساز برای مدتی خالی باقی می‌مانند و مالک یا مشاور برای رفع رجوع علت از اصطلاح «کلید نخورده» استفاده می‌کند؟ یکی از بنگاه‌داران املاک در منطقه جنت‌آباد در این باره به دنیای‌اقتصاد گفت : برخی از واحدهای کلید نخورده از لحاظ عمر بنا نوساز یا چند سال ساخت هستند که ممکن است به دلایل مختلفی خریداری نشده باشند.
وی در ادامه افزود: گاهی اوقات برخی از خریداران سرمایه‌گذارهایی هستند که واحدی را خریداری می‌کنند، اما آن را خالی نگه می‌دارند و با گذشت مدتی به هر دلیلی (نیاز مالی، خروج سرمایه و غیره) اقدام به فروش می‌کنند از طرف دیگر برخی فروشنده‌ها که سازنده هستند بسته به شرایط اقتصادی ترجیح می‌دهند مدتی از فروش واحد خود صرف نظر کنند تا در شرایط بهتر اقتصادی آن را به بازار عرضه کنند. این مشاور املاک درباره قیمت فروش این دسته از واحدها تصریح کرد: در برخی موارد قیمت واحدهای «کلید نخورده» حتی با ۲ سال عمر بنا برابر یا بالاتر از نرخ فروش واحد مشابه نوساز است و عده‌ای از خریداران هم به این موضوع اهمیت نمی‌دهند.

اصطلاح کلیدنخورده که مشاورین املاک به کار می برند به چه معناست؟

«کلید نخورده» اصطلاحی است که مشاوران املاک در بازار مسکن گاهی از آن استفاده می‌کنند. معمولا واحدهایی که در مرحله آماده تحویل به بازار فروش عرضه می‌شوند، اما خریداری نمی‌شوند و به همین خاطر مدت زمانی را با وجود نوساز بودن خالی از سکنه باقی می‌مانند به اصطلاح واحد «کلید نخورده» یا «صفر» می‌گویند. اما نکته قابل توجه درباره این مساله حاکی از این است که چرا برخی از واحدهای نوساز برای مدتی خالی باقی می‌مانند و مالک یا مشاور برای رفع رجوع علت از اصطلاح «کلید نخورده» استفاده می‌کند؟
گاهی اوقات برخی از خریداران سرمایه‌گذارهایی هستند که واحدی را خریداری می‌کنند، اما آن را خالی نگه می‌دارند و با گذشت مدتی به هر دلیلی (نیاز مالی، خروج سرمایه و غیره) اقدام به فروش می‌کنند از طرف دیگر برخی فروشنده‌ها که سازنده هستند بسته به شرایط اقتصادی ترجیح می‌دهند مدتی از فروش واحد خود صرف نظر کنند تا در شرایط بهتر اقتصادی آن را به بازار عرضه کنند.

خرید آپارتمان در آمل

تفاوت اصطلاح واحد تازه‌ساز و نوساز

ممکن است در زمان خرید ملک با واژه‌هایی به‌عنوان واحد تازه‌ساز و نوساز روبه‌رو شوید، شاید بسیاری از ما تفاوتی بین این دو واژه حس نکنیم و ازنظر ما واحدهای تازه‌ساز و نوساز یکسان باشند. اما در مطلب امروز می‌خواهیم به شما بگوییم چه واحدهایی ازنظر قانونی تازه‌ساز هستند و چه واحدهایی نوساز تلقی می‌شوند.
واحدهای تازه‌ساز آپارتمان‌هایی هستند که در سال جاری تکمیل و فایل می‌شوند، به‌طور مثال شما امسال اقدام به خرید ملکی می‌کنید، زمانی که به بازار مراجعه می‌کنید آن دسته از واحدهای مسکونی کلید نخورده‌ای که در همان سال مراجعه شما به بازار عملیات ساخت آن‌ها تکمیل‌شده و برای فروش به بنگاه‌های املاک سپرده‌شده به‌صورت تازه‌ساز شمرده می‌شود. این نوع از واحدها اغلب دارای قیمت‌های بیشتری نسبت به واحدهای نوساز هستند.
اما واحدهای نوساز آن دسته از واحدهای مسکونی هستند که در سال گذشته و یا دو سال گذشته ساخته‌شده‌اند، این نوع از واحدها ممکن است کلید خورده و یا کلید نخورده باشند؛ ازنظر بانک مرکزی واحدهای نوساز درواقع آن‌هایی هستند که تا پنج سال از سن آن‌ها گذشته باشد. در تعاریف بانک مرکزی تمامی واحدهایی که کم سن هستند نیز در دسته‌بندی واحدهای نوساز قرارگرفته و این‌گونه از واحدها قیمت بالاتری نسبت به واحدهایی باسن بیشتر دارند.
برای آنکه بدانید خانه‌ای نوساز است یا تازه‌ساز باید زمان معامله ملک از فروشنده پروانه ساختمانی ملک را بخواهید. اساساً مبنای محاسبه برای سن ساختمان در نظر بانک‌ها از زمان صدور پروانه آن‌ها است و آن‌ها بر همین اساس به مالکان تسهیلات مسکن پرداخت می‌کنند. یادتان باشد در بازار مسکن و در بین واسطه‌های ملکی همه آپارتمان‌های کلید نخورده را نوساز می‌نامند؛ ازآنجاکه نوساز و تازه‌ساز بودن یک ملک می‌تواند بر قیمت آن تأثیر زیادی داشته باشد، پس در زمان خرید ملک تمامی بررسی‌های لازم را انجام دهید.

املاک ویلا

مطالب پر بازدید