09112252400

املاک ویلا گامی هوشمند در دنیای املاک

اظهارنامه مالیاتی املاک

متنی مکتوب است که بر اساس قانون تنظیم می‌شود و به موجب آن شخص درخواست کننده ، تقاضای قانونی‌اش را در آن ثبت می‌کند و توسط مأمور قانون به طرف دیگر اعلام می‌شود . به عنوان مثال : ممکن است مستأجر مبلغ اجاره مسکن را به مدت چند ماه پرداخت نکرده باشد ؛ آنگاه شخص مؤجر حق دارد که با پر کردن اظهارنامه و ابلاغ آن به مستأجر ، از او بخواهد تا نسبت به پرداخت معوقات اقدام کند.

خرید آپارتمان در آمل

مالیات بر درآمد اجاره املاک

یکی از انواع مالیات‌های مستقیم است که در اغلب کشورها از مالکان دریافت می‌شود. در ایران هم، بر اساس قانون مالیات‌های مستقیم، مالکانی که ملک خود را اجاره داده‌اند مؤظف هستند که هر سال مالیات بر درآمد اجاره ملک خود را پرداخت نمایند. برای این منظور، سازمان امور مالیاتی کشور، سامانه ثبت نام موقت را طراحی نموده و در اختیار کاربران قرار داده است.

صاحبان املان و مستغلات با اجاره دادن ملک خود اقدام به کسب درآمد نموده و موظف به پرداخت مالیات می‌باشند. این افراد می‌بایست نسبت به ثبت نام و ارائه اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک اقدام نمایند. تمامی اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی مشمول ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اجاره املاک بوده و مهلت ارسال اظهارنامه اجاره املاک 1401 و ثبت نام در سامانه امور مالیاتی کشور تنها تا پایان شهریور ماه همان سال می‌باشد. نحوه ثبت نام اظهارنامه املاک به صورت آنلاین بوده و نیازی به مراجعه حضوری نمی‌باشد.

انواع مالیات بر درآمد املاک

مالکان املاک بسته به نوع فعالیت خود موظف به پرداخت سه نوع مالیات هستند:

مالیات بر نقل و انتقال املاک و مستغلات
مالیات بر خانه‌های خالی
مالیات بر درآمد اجاره املاک


🔻نکته
مطابق ماده قانون 131 ق.م.م، نرخ مالیات بر درآمد اجاره ملک در سال 1400 مطابق جدول زیر است:

درصد مالیات درآمد سالیانه مشمول مالیات
15 درصد تا 50 میلیون تومان
20 درصد 50 تا 100 میلیون تومان
25 درصد بیشتر از 100 میلیون تومان

مراحل ثبت اظهارنامه مالیاتی اجاره املاک در سامانه الکترونیکی

سازمان امور مالیاتی کشور به منظور ارائه خدمات الکترونیکی و کاهش مراجعات حضوری مودیان و همچنین افزایش رضایتمندی مودیان مالیاتی، امکان ثبت اظهارنامه اجاره املاک را به صورت برخط فراهم نموده است. که راهنمای سامانه اظهارنامه مالیاتی اجاره املاک به شرح زیر است:

ورود به سامانه اظهارنامه مالیاتی اجاره املاک

مشخصات هویتی

اطلاعات اختصاصی

کمک های پرداختی

معافیت ها

اطلاعات ملک مورد اجاره

تهیه کننده اظهارنامه

ثبت نهایی

لیست اظهارنامه

لیست قبوض

چاپ اظهارنامه

خرید آپارتمان در آمل

چه کسانی مشمول ارسال اظهارنامه املاک هستند؟

مطابق ماده 52 ق.م.م، کلیه اشخاص حقیقی یا حقوقی برای درآمدهای ناشی از واگذاری حقوق خود نسبت به املاک واقع در ایران، پس از کسر معافیتهای مقرر در قانون مشمول پرداخت مالیات بر درآمد اجاره هستند.

دقت کنید که تنها اشخاص حقیقی مشمول ارسال اظهارنامه اجاره املاک هستند؛ اشخاص حقوقی موظفند درآمد حاصل از اجاره املاک خود را در اظهارنامه عملکرد خود گزارش نموده سپس مالیات متعلقه را بپردازند.

 
املاک ویلا

مطالب پر بازدید