09112252400

املاک ویلا گامی هوشمند در دنیای املاک

(خیار) خیارات

خیار حقی است که به دو طرف عقد یا یکی از انها و یا به شخص ثالثی اختیار فسخ عقد را میدهد.خیاربا یک اراد ه انجام میشود و نیاز به قصد انشا دارد و در زمره ی ایقاعات است .اصل بر این است که وقتی قراردادی منعقد می شود، طرفین به آن ملتزم بوده و در هیچ شرایطی آن را زیرپا نگذارند، مگر این که صاحب حق فسخ، یا همان «خیار» باشند.اِعمال خیار اصطلاحا فسخ نامیده می‌شود.خیارات مطلقاً مخصوص عقود لازم می باشند زیرا عقود جایز از قبیل وکالت به خودی خود قابل فسخ و انحلال بوده و احتیاجی به سبب دیگر نخواهند داشت و حتی هرگاه شرط فسخ درعقد جایزی بشود، به عنوان تاکید اختیار طرفین بوده و اثر دیگری ندارد.در این نوشته به بیان انواع خیارات در معامله ،مفهوم خیارات و … خواهیم پرداخت

(خیار)-خیارات

انواع خیارات حقوقی

خیارات در حقوق قراردادها جمع خیار و در اصطلاحی که به کار می‌بریم به معنای اختیار انجام دادن کاری، مثلا فسخ قرارداد است.

خیاراتی که در قانون مدنی به آن‌ها اشاره شده، چندین نوع هستند. در این بخش به اختصار در مورد هر یک از انواع خیارات حقوقی صحبت خواهیم کرد. در ادامه، این موارد بررسی می‌شوند:

* خیار مجلس
* خیار شرط
* خیار تأخیر ثمن
* خیار رؤیت و تخلف وصف
* خیار غبن
* خیار عیب
* خیار تدلیس

خیار مجلس به نوعی از امکان فسخ معامله می‌گویند که در مجلس قرارداد معنا دارد. اگر جمعیت معامله‌کننده متفرق شوند، اختیار فسخ از طریق خیار مجلس را از دست می‌دهند.

خیار شرط به معنای فسخ معامله در مدت ذکر شده و شرط شده است. برای خیار شرط حتما باید مدت زمانی تعیین شده باشد. در غیر این‌صورت هم شرط و هم اصل معامله زیر سوال می‌رود.

خیار تأخیر ثمن به این معنا است که اگر هر یک از طرفین در انجام وظایف خود که دادن مبلغ معامله یا موارد دیگر است، تخلفی کند، طرف دیگر در فسخ معامله آزاد می‌شود. این خیار مخصوص خریدار است.

خیار رؤیت و تخلف وصف زمانی معنا پیدا می‌کند که کسی مالی را ندیده باشد. وقتی مالی را به توصیف خریده باشید و ملک با توصیف مشابه نبوده و فرق داشته باشد، اختیار فسخ دارید.

خیار غبن در مورد زمانی است که فروشنده، ملک را با قیمتی بیشتر از آنچه ارزش دارد بفروشد. غبن فاحش هم در مورد حالتی است که ملک با قیمت مرسوم منطقه خود، تفاوت فاحشی داشته باشد.

خیار عیب به موردی اطلاق می‌شود که ملک مذکور عیبی داشته باشد. به واسطه این عیب خریدار می‌تواند معامله را فسخ کند.

خیار تدلیس به معنای فریب دادن طرف معامله است. اگر هریک از طرفین دیگری را فریب داده باشد، حق خیار تدلیس به او اجازه می‌دهد که معامله را فسخ کند.

(خیار)-خیارات

آیا جمع چند خیار در یک عقد ممکن است؟

در پاسخ به این سوال گفته اند احتمال وجود چند خیار در یک عقد وجود دارد مانند بیعی که خریدار و فروشنده هنوز در مجلس عقدند و ثمن در معامله گزاف است یا بیعی که در آن مبادله خارجی صورت نپذیرفته است و کالای فروخته شده عیبی پنهان دارد.

در این فرض چند سبب هرکدام اختیار ویژه ای برای فسخ عقد به وجود می آورد که در کنار هم قابل جمع است و با اجرای یکی از آنها خیارهای دیگر موضوع خود را از دست می دهد و همانند چند حق برای وصول یک دین است.

چکیده مطالب

بسیاری از طرفین معمولاً در هنگام ثبت قرارداد سعی می‌کنند از خیارات لازم استفاده کنند. بحث خیارات ملکی پیچیدگی زیادی دارد زیرا انواع بسیار مختلفی دارند اما به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید اقدام به ثبت معامله کنید از کارشناسان خبره در این زمینه راهنمایی بخواهید زیرا شما نمی‌توانید از همه خیارات در معامله استفاده کنید بهتر است طرفین با توجه به شرط و شروط یکدیگر از برخی از خیارات در معاملات خود به کار ببرند. پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید اقدام به ثبت قراردادی کنید حتما با کارشناسان املاک ویلا مشورت داشته باشید.

املاک ویلا

مطالب پر بازدید

مطالب پر بازدید