09112252400

املاک ویلا گامی هوشمند در دنیای املاک

کد رهگیری املاک

کد پیگیری جهت امنیت بخشیدن به معاملات ملکی قولنامه ای است زیرا طی بررسی های دولت به دلیل نداشتن اعتبار کافی قرارداد های دست نویس در معاملات ملکی بخشنامه ای از سوی دولت در سال 1387 برای اصناف و بازرگانان صادر شد.
کد رهگیری املاک شماره ای است که در هنگام انجام معاملات املاک یا حتی اجاره آن ها از طریق سامانه اسناد و املاک کشور صادر می شود. در سال های نه چندان دور در هنگام خرید و فروش ملک یا اجاره آن هیچ نیازی به دریافت کد رهگیری املاک وجود نداشت. به این ترتیب جهت خرید یک ملک یا اجاره آن، طرفین یک قرار داد یا به عبارتی قول نامه با یک دیگر نوشته و معامله را به انجام می رساندند. این قول نامه برخی موارد در حضور مشاوران املاک نوشته می شد. گاهی اوقات هم برای نپرداختن حق کمیسیون بنگاه ها، بین خود فروشنده و خریدار یا مستاجر و صاحب ملک نوشته می شد. در نهایت بیش تر این معاملات پس از مدتی با مشکل مواجه می شدند و مشاهده می شد که سر یکی از طرفین معامله کلاه رفته است. اما در حال حاضر، استعلام کد رهگیری املاک تا حد زیادی این مشکل را حل کرده است.

املاک ویلا

کد رهگیری املاک جهت ثبت انواع قراردادهای ملکی برای ساماندهی امور مسکن و جلوگیری از وقوع جرم و کلاهبرداری در این زمینه الزامی شده است. برای صادر کردن این کد یک سامانه استعلام کد رهگیری املاک طراحی و اجرا شده است. هر کدام از طرفین قرارداد در معامله یا اجاره ملک می توانند با استفاده از این کد خود، به صحت معامله پی ببرند. برای مثال دیگر چنین نیست که فردی زمینی را بخرد و بعدها متوجه شود که چندین نفر دیگر هم آن را خریده اند. چرا که با استفاده از کد رهگیری، امکان آگاهی از صحت معامله را دارند. البته سامانه دریافت کد رهگیری املاک تنها برای پیگیری معاملات نیست و جهت پیگیری کد اجاره نامه هم از ان استفاده می شود. در ادامه به طور کامل به قوانین مربوطه و ضرورت دریافت این کد می پردازیم. همچنین نحوه استعلام کد رهگیری املاک را هم بیان خواهیم کرد.

مراحل دریافت کد رهگیری

با توجه به توضیحات بالا اگر قصد دریافت کد رهگیری در هنگام تنظیم قرارداد جدید را دارید باید تمام مشخصات قرارداد یا قولنامه و ملک از طریق اینترنت و به وسیله مشاور املاک در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت شود. همان‌طور که گفته شد، دریافت کد رهگیری برعهده مشاور املاک است و تنها مشاورانی امکان دریافت کد را دارند که در سامانه ثبت معاملات، ثبت‌نام کرده باشند.

مدارک لازم برای کد رهگیری املاک

اصل مدارک هویتی خریدار و فروشنده (کارت ملی هوشمند و شناسنامه، کارت اقامت برای اتباع و…)
اصل مدارک مالکیت (سند، قولنامه، بنچاق، وکالت نامه و گواهی انحصار و…)
تاییدیه کد پستی ملک مورد نظر (از اداره پست منطقه)
الزام حضور دو شاهد (هر طرف قرار داد یک نفر شاهد به همراه مدارک شناسایی)
برگه کارشناسی ملک فنی و حقوقی (مبالغ بالا)
پر کردن فرم پیش نویس قرار داد با کد رهگیری در زمان حضور در دفتر املاک و مهر مشاور املاک

املاک ویلا

هزینه کد رهگیری املاک

با وجود آنکه اخباری در خصوص آنکه هیچ بنگاه املاکی اجازه دریافت پول برای صدور کد رهگیری معاملات مسکن را ندارد منتشر شده است اما سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور تعرفه هایی برای صدور کد رهگیری اعلام نموده است که می توانید از طریق این لینک به آن ها دسترسی پیدا کنید.

 

برای دریافت کد رهگیری باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

ملاک صحت معاملات پیش از اخذ کد رهگیری، دریافت تاییدیه کد پستی توسط خریدار است. به گونه‌ای که افراد پیش از انجام هر معامله باید به شرکت پست مراجعه کنند و تاییدیه‌ای برای واحد مسکونی و کد پستی خود دریافت کنند. حتما کد پستی ملک خود را از اداره پست دریافت کنید و تاییدیه لازم را بگیرید و به هیچ وجه به کدپستی‌های درج شده در پشت کارت ملی اکتفا نکنید.
تنها بنگاه‌ها و مشاورین دارای مجوز اتحادیه می‌توانند قرارداد رسمی به همراه کد رهگیری و هولوگرام تنظیم کنند. برای صحت معامله، حتما قرارداد خود را در آژانس‌ها و بنگاه‌های املاک معتبر و رسمی تنظیم کنید.
پس از تحویل قرارداد، مشخصات دو طرف قرارداد را به دقت بررسی کنید تا مشخصات فردی به اشتباه ذکر نشده باشد. همچنین از داشتن کد QR قرارداد و برچسب هولوگرام در بالای قرارداد اطمینان حاصل کنید.

املاک ویلا

دریافت کد رهگیری املاک چه مزیتی دارد؟

معمولا افرادی که تجربه زیادی در معامله ملک ندارند همیشه از این نگرانند که مبادا زمان قرارداد بستن کلاه سرشان برود. دریافت کد رهگیری املاک این اطمینان را به شما می‌دهد که ملک مورد معامله بدون اشکال است و قرارداد آن معتبر خواهد بود.
از آن‌جا که سامانه دریافت کد رهگیری املاک در سراسر کشور برقرار است از فروش همزمان یک ملک به چند نفر جلوگیری می‌شود. همچنین با دریافت این کد می‌توانید از قرار گرفتن ملک در طرح‌های شهرداری و میزان بدهی آن به بانک‌ها مطلع شوید.
این کد دریافت‌شده نزد مراجع قضایی از اعتبار کافی برخوردار است در نتیجه طرفین معامله نمی‌توانند پس از ثبت آن روی قیمت یا زمان تحویل ملک دبه کنند؛ در صورت رخ دادن چنین موردی می‌توان با در دست داشتن قرارداد و کد اخذشده، از شخص موردنظر شکایت کنید.

اگر مشاور املاک کد رهگیری نداد چه کنیم؟

رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه کد رهگیری از ابتدا رایگان بوده و هم‌اکنون نیز هست، تاکید کرد: علت اینکه برخی مشاوران از ارایه کد رهگیری به متعاملین خودداری می‌کنند این است که جواز ندارند یا به دلیل تخلف، دسترسی آنها را مسدود کرده‌ایم؛ شهروندان می‌توانند با تلفن ۷۳۳۴ شکایات خود را در این زمینه به اتحادیه گزارش دهند.
مصطفی‌قلی خسروی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از سال ۱۳۸۸ که سامانه کد رهگیری به منظور بالا بردن ضریب امنیت معاملات ایجاد شده رایگان بوده و در حال حاضر نیز وجهی بابت این موضوع دریافت نمی‌شود. لذا اینطور نیست که از هم‌اکنون طبق قانون جهش تولید و تامین مسکن، کد رهگیری رایگان شده باشد بلکه از ابتدا بدون هزینه بوده است.
وی افزود: کد رهگیری مزایای فراوانی دارد که مهمترین آن به افزایش ضریب اطمینان معاملات، بالا بردن امنیت اجتماعی و استخراج آمار مسکن برمی‌گردد. کد رهگیری در واقع عزت صنف مشاوران املاک است و اگر شخصی از ثبت آن خودداری کرد احتمالا به این دلیل است که به خاطر تخلف نمی‌تواند آن را اریه کند.
خسروی تصریح کرد: بعضا پیش می‌آید که مشاور املاک دچار تخلف شده و ما دسترسی او را به سامانه کد رهگیری مسدود کرده‌ایم. عده‌ای هم جواز ندارند و در مواردی پلمب مغازه تا سه ماه طول می‌کشد که در این سه ماه ممکن است خلاف‌های زیادی مرتکب شوند. شهروندان می‌توانند کلیه موارد تخلف دفاتر املاک را با شماره تلفن ۷۳۳۴ اتحادیه املاک گزارش کنند که در اسرع وقت رسیدگی می‌شود.

املاک ویلا

مطالب پر بازدید