09112252400

املاک ویلا گامی هوشمند در دنیای املاک

بنچاق

احتمالا از زبان قدیمی‌‌ها کلمه بنچاق را شنیده باشید که به جای سند از آن استفاده می‌کنند. اما واقعا بنچاق چیست و آیا همان سند رسمی است یا با آن تفاوت دارد؟ در ادامه مطلب، با انواع بنچاق، تاریخچه آن و نحوه تبدیل بنچاق به سند آشنا می‌شوید.
وقتی فروشنده و خریدار با هم معامله می‌کنند باید جزئیات قرارداد آنها کاملا درج شود. ضمن اینکه وقتی شما ملک، زمین یا هر چیزی را می‌خرید، باید مدرکی داشته باشید که مالکیت شما برآن را اثبات کند. این مدرک یا سند خیلی مهم است و میزان اعتبار آن نشان می‌دهد که چقدر ادعای شما درست است.
این موضوع درباره ملک، زمین، ویلا و موارد مشابه به مراتب مهم‌تر است. در این بین اصطلاحات مختلفی به گوش می‌خورد که خیلی‌ها فکر می‌کنند این موارد با هم تفاوتی ندارند. به عنوان مثال می‌توان به مواردی چون قولنامه، مبایعه‌نامه، بنچاق و سند رسمی اشاره کرد.

خرید ویلا شمال

بنچاق چیست؟

بنچاق یا بُنْچِه واژه ای ترکی، نوعی سند حقوقی. اصطلاحاً به قباله های قدیمی مالکیت ملک اطلاق می شود و به موجب آن معامله ای رسمی صورت می گیرد و نشان دهندۀ انجام معامله است. امروزه، در خرید و فروش ملک، قباله و اسناد جدید از روی آن تنظیم می گردد. در قدیم به سجلات علما و مجتهدان محل، قبوض مالیات و عوارض نقل و انتقال نامه ها، و حتی فرمان های حکام و پادشاهان، که دلالت بر مالکیت فرد بر ملکی داشت، نیز بنچاق می گفتند. در نگارش بنچاق، در سمت راست، حاشیه ای برای توضیحات و امضای شهود در نظر گرفته می شد و پایان هر سطر، در سمت چپ، نوشته ها به طرف بالا متمایل بود و حاشیه ای نداشت تا جایی برای اضافه کردن کلمه یا کلماتی باقی نماند. بنچاق ها متعلق به دورۀ پیش از تأسیس دفاتر رسمی ثبت اسناد و بیشترین نمونۀ آن ها متعلق به دورۀ قاجار است. قدیم ترین بنچاق یافته شده به زبان های ایرانی، بنچاق اورامان است شامل سه سند مربوط به فروش دو تاکستان که بر روی پوست آهو نوشته شده و در اورامان کردستان پیدا شده و اکنون در موزۀ بریتانیا محفوظ است. دو سند از این بنچاق به زبان و خط یونانی و یکی به زبان و خط پارتی با تاریخ اشکانی متعلق به حدود قرن ۱م است. امروزه بنچاق ها علاوه بر اعتبار حقوقی، از منابع مهم مطالعات تاریخی، اجتماعی و فرهنگی به شمار می روند.

تفاوت بنچاق و سند رسمی ملک در چیست؟

بنچاق همان سند رسمی است؛ اما این روزها شرایط فرق می‌کند و بنچاق همان سند تک برگی است که توسط دفتر اسناد رسمی به شما داده می‌شود.
اگر معامله ملکی بعد از سال ۱۳۹۱ انجام شده باشد، باید بنچاق قبلی که به صورت رسمی یا غیررسمی دریافت شده، تبدیل به سند تک برگی شود. در این برگه همه جزئیات، متعلقات و مشخصات ملک مانند شماره آب، برق، تلفن و… و مشخصات فروشنده و خریدار نوشته می‌شود.
فرق اصلی بنچاق با سند رسمی این است که سند باید حتما در محضر تنظیم شده و به صورت تک برگی باشد. این امر دستور صریح وزارت مسکن است که تمامی واحدهای ثبتی ابلاغ شده است.

خرید ویلا شمال

تفاوت بنچاق و سند منگوله دار چیست؟

در گذشته سندهایی که به صورت دستی به واسطه اشخاص با سواد نوشته، امضا و مهر می شد «بنچاق» می نامیدند که در دوره خود طرفداران بسیاری داشت.
بنچاق همان سندی است که با گذشت زمان و رسمی تر شدن آن در دفاتر اسناد رسمی به سند منگوله دار تبدیل شد.
امروزه، درج مشخصات ملک مورد نظر در برگه را بنچاق می نامند که در حال حاضر ظاهر و نام آن تبدیل به سند تک برگ شده است. همانطور که در بالا گفته شده تمامی مشخصات و جزئیات مربوط به ملک مثل؛ شماره‌های مربوط به گاز، برق و آب در آن ذکر می‌شود.
بنچاق‌ هایی که به دوره قبل از تأسیس دفاتر اسناد رسمی تعلق دارند، به طور کلی از بین خانواده ها به دفاتر اسناد رسمی راه پیدا کرده اند که اکثریت این نمونه های بنچاق قدیمی به عصر قاجاریه متعلق اند. البته قابل ذکر است که این برگه امروزه به نام «برگ معاملات تک برگی» می باشد اما در اصطلاح عموم همچنان به بنچاق معروف است.

تبدیل بنچاق به سند

اگر معامله ملک بعد از سال ۱۳۹۱ انجام ‌شده باشد، جهت انجام هرگونه نقل و انتقالات لازم است بنچاق را به سند تک برگ تبدیل کرد.

مدارک تبدیل بنچاق به سند تک برگ
جهت تبدیل بنچاق یا اسناد منگوله‌دار به اسناد تک برگ به همراه داشتن مدارک زیر الزامی است:
اصل سند مالکیت منگوله‌دار
آدرس و کد پستی ملک
درصورتی‌که مالک ملک، خریدار جدیدی باشد، ارائه کد ملی و آدرس او ضروری است.
به همراه داشتن بنچاق و برگه خلاصه معامله
ارائه فرم درخواست سند تک برگ

املاک ویلا

مطالب پر بازدید